Kalitesiz Ürünlerin Deneme Yeri Haline Gelmeyelim

Aydınlatma Direkleri Röportaj

Kalitesiz Ürünlerin Deneme Yeri Haline Gelmeyelim

Kalitesiz Ürünlerin Deneme Yeri Haline Gelmeyelim

Karabük’te mütevazi bir firmayken Ağartan Enerji zaman içerisinde ürettiği ürünler ile elektrik sektörüne geçiş yapmıştır. İstanbul’da uluslararası bir toplantının güvenlik riski sebebiyle gövdesi açık olan aydınlatma ve elektrik direklerinin sigorta kapaklarının kapatılması işini almasıyla vizyonu ve üretimi değişerek bugünkü konumuna geliyor. Firma Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özağartan geçmişten günümüze aydınlatma direklerinin özelliklerini anlattı. Özellikle kalite ve yapabileceklerimizin sözünü yerine getirerek bugünlere geldiklerinden bahsetti.

 

  • Ağartan Enerji hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ağartan Enerji 1972 yılında babam Sabri ÖZAĞARTAN tarafından Karabük’te bakır termosifon üretmek üzere kuruldu. Batı Karadeniz bölgesinde ilk bakır banyo kazanını kuran firmadır. 2005 yılında ise TEDAŞ’larda kullanılan sigorta kapağı imalatını yapmaya başladık. Patentli olan bu ürünümüz 75 ilimizdeki aydınlatma direklerinde mevcuttur. Yine patenti bize ait olan enerji güvenlik kukası ürünümüzü de üretmeye devam ediyoruz. Dünyaca ünlü bir Japon firmasının LOCK BOLT patentli ürünü olan yüzde yüz gevşemeyen civatanın Türkiye patentini satın aldık. LOCK BOLT kişiye özel bir ürün olduğu için ürünlerimizi bu şekilde imal etmeye devam ediyoruz.

  • Ağartan Enerji bugün önemli elektrik direği üreten bir firma olarak biliniyor. Direk üretimine nasıl başladınız?

TEDAŞ’lara vermiş olduğumuz sigorta kapaklarını yaparken aydınlatma direklerinin de sanki üretimini biz yapıyormuşuz gibi bir imaj oluştu. Aslında biz tamamen güvenlik üzerine çalışıyorduk. Bu imaj bizi aydınlatma direği ve projektör direği gibi çeşitli direk türleri üretmeye sevk etti. Piyasadaki gibi seri aydınlatma direkleri üretmek yerine, terzi usulü özel butik proje işleri gerçekleştirdik. Tabir edersek konfeksiyonculuğu değil de terziciliği tercih ettik diyebiliriz. Bu süre içinde çok önemli projelerin aydınlatma direklerinin imalatını başarı ile gerçekleştirdik.

Geçtiğimiz yıllarda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün aydınlatma direklerinin montaj ve imalatını başarılı bir şekilde teslim ettik. Bu proje için direklerimizi özel olarak tasarladık. Normal aydınlatma direkleri tepesinden çok sallanmaktadır. Proje içerisinde yapmış olduğumuz aydınlatma direklerinin gücünü ve sağlamlığını korumak amacıyla ürünlerimizde özel malzeme kullanarak dipten sallanmayı önledik.

İstanbul’da yapılan aydınlatma direklerinin yüzde ellisine yakını aşırı nemden dolayı küflüdür. Bu da direklerin yıpranmasını hızlandırmaktadır. Biz 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki direklere su birikintileri oluşmaması için sifon sistemi uyguladık. Köprü çelik bir yapıya sahip olmasından dolayı suyun gövdeye inmesi zarar verebilmektedir. Sifon sistemimiz sayesinde oluşacak zararları önledik.

  • Mevcut aydınlatma direklerinde ne gibi sıkıntılar var?

Özellikle aydınlatma direklerin konik şeklini alıp incelerek gitmesi gerekiyor. Yol direklerinin çoğunun konsollarında kırıklar olduğunu görebilirsiniz. Bunun en önemli sebebi ise taşıyıcılarının zayıf olmasından dolayıdır. Bu da canlılara zarar vermektedir. Mevcut direklerde konsollar sonradan montaj edilmektedir. Bu da gevşemelere sebep olmaktadır. Armatürlerin sallandığını, kapaklarının açık olduğunu ve çoğunun da yanmadığını görebilirsiniz. Özellikle Haliç Köprüsü’ndeki direklerde bu sorun göze çarpmaktadır. 2009 yılında yapmış olduğumuz 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki aydınlatma direkleri projemizde şu anda böyle bir sorun çıkmamıştır.

Rezonanslı yerlerde gevşemeyen cıvata kullanılması gerekir. Direk dibinde kullanılacak cıvataların çok iyi seçilmesi gerekmektedir. Firma olarak LOCK BOLT ile anlaşmamızın bir sebebi de işimizin bir parçasında kullanılıyor olmasıdır. Bu ileride direkte denge kaybına neden olarak armatürlerin ömrünün kısa sürmesine sebep olacaktır.

  • Otoyol aydınlatma direkleri ile sokak aydınlatma direkleri arasındaki farklar nedir? Nelere dikkat edilmelidir?

Otoyol direkleri sürücü güvenliği için özellikle büyük önem arz etmektedir. Işık akışı sürücüleri rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmalıdır. Zebra etkisi yapmamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Zebra etkisi özellikle sürücüye büyük zarar vermektedir. Sürücü güvenliği, aydınlatma direklerinin ışık akışının çok iyi sağlanmasından geçiyor. Bu sebeple otoyollarda 14 metre boyutunda direklerin kullanılması gerekiyor.

Sokaklarda ise 4 ve 6 metre direklerin kullanılması daha uygun olacaktır. Sokaklarımızın dar olmasından dolayı ürünü ona göre seçmek gerekiyor. Ürünlerde sıcak daldırma galvaniz kullanılması önemlidir. Son zamanlarda boyalı direkler çok kullanılmaktadır. Bu da direklerin kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Boyalı direklerin kalitesinin mutlaka incelenmesi gerekmektedir. Eskiden otoyollarımızda beton direkler kullanılmaktaydı. Kaza anında esneme payı olmadığından sürücülerin hayatını bir bakıma riske atıyordu. Dünya zamanla metal direk kullanımına geçti. Fakat üçüncü dünya ülkelerinde kalitesiz boyalı direklerin kullanımı günden güne arttı. Boya, nem ile birlikte direklerde küflenmeye sebep olmaktadır ve direk güvenliğini azaltmaktadır.

  • LED dönüşümü hakkında düşünceleriniz nedir?

Türkiye’ye LED ürünleri girdiğinde bu konuda denetimler çok fazla yapılmadı. Birden LED çöplüğü haline geldik. LED, sodyum buharlı armatürlerden daha ağır ve daha fazla ışık sağlamaktadır. LED’li ürünler rüzgâr şiddeti ile birlikte konsollara ağırlık vereceği için direklerin esnemesi ile arızaya sebep olması kaçınılmazdır. Ama bizde denetim olmadığı için direklerdeki kalite azalacaktır. Direkler 10 yıl içerisinde ortalama 4-5 defa değiştirilmektedir. Burada yine kalite ve denetim öne çıkıyor. Yabancılar, bir projede kullanacakları malzemeleri uzun denemeler ve testlerden sonra uygulamaya almaktadır. Frankfurt fuar alanındaki yollarda LED’li aydınlatma ürünleri yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır.

Bir işi yapmak önemli değildir. Direklerde yaşlanma vardır. Bu testleri yapmadığımız sürece direkler ekstra maliyet oluşturacaktır. Bu sebeple mutlaka ülkemize giren LED’li ürünlerin testlerden geçmesi gerekmektedir. İthal edilen ürünlerin mutlaka denetlenmesi lazımdır. Fiyata dayalı değil de kaliteye dayalı bir anlayışın oturması için bazı standartların getirilmesi gerekmektedir.

Devletin veya kamu hizmeti veren firmaların çok çeşitli ürünler kullanmak yerine standardı belli bir kaç ürünle ilerlemesi gerekmektedir. Özellikle dekoratif ürünler sokak aydınlatmalarında kullanılmaya başlandı. Bunların kalite açısından iyi incelenmesi gerekmektedir. Aydınlatma direklerinin belli bir standardı olmamasından dolayı ışık kirliğine ve enerji sarfiyatına sebep olmaktadır.

Ürünlerin zamanı gelmeden değiştirildiğini sıkça görmekteyiz. Bu da maliyetleri gün geçtikçe artırmaktadır. Zamanı dolan bir ürünü işlevsel özelliği kalmadığı zaman değiştirmek önemlidir. Hollanda gibi ülkede direkler kalitesine ve bölgenin şartlarına göre yapılmaktadır. Karadeniz bölgesine farklı, Akdeniz bölgesine farklı direk ve aydınlatma sağlanması gerekmektedir. Bugün Beşiktaş ile Kuzguncuk’taki sokak aydınlatmaları aynı olmamalıdır. Örneğin Kuzguncuk 1870’li yılların kültürünü yaşattığı için LED’li modern bir aydınlatma yapmanız uygun olmayabilir.

  • Aydınlatma sektörü nereye gidiyor?

Biz gelişmekte olan bir ülkeyiz. Öncelikle kendimizi bir yere konumlandırmak zorundayız. Ülke olarak kalitesiz ürünlerin deneme yeri haline gelmememiz gerekmektedir. Avrupa veya başka bir ülkede kalitesi tescillenmiş ürünler kullanılması lazımdır. Her çeşit ürünün bu ülkeye girişinin engellenmesi gerekiyor. LED ile birlikte bu değişim devam edecektir. Bireysel aydınlatma, akıllı aydınlatma ve dijitalleşme şehirlere hızlı bir şekilde yayılması kaçınılmazdır. Teknolojik alt yapıyı henüz tam oluşturamadık. Aydınlatma için ihtiyaç olan teknik ürün bağımlılığının azaltılması şarttır. Mutlaka aydınlatma konusunda toplumun bilgilendirilmesi gerekir.

  • Firma olarak hedefleriniz nedir?

İşini iyi yapan ve gelecek nesillere hizmetini aktaran bir ismimiz olsun istiyoruz. Patentli ürünlerimiz ile ilkleri gerçekleştiren ve kaliteyi ön planda tutarak yaptığı işleri hak etmesini bilen bir isim haline gelmek vizyonlarımız arasında yer almaktadır.